تفاوت بین بازیگری تئاتر و سینما

بخش های مشترکی بین بازیگری در عرصه‌ی تئاتر و سینما وجود دارد مثل: متن، کارگردان، گریم و…

اما در این جا می‌خواهیم در مورد تفاوت آن ها صحبت کنیم.

تفاوت نویسنده و متن:

اول از متن شروع می‌کنیم متن تئاتر را نمایشنامه نویس می‌نویسد و به آن نمایشنامه می‌گویند و خروجی این متن باید به گونه ای باشد که قابل اجرا شدن روی صحنه را داشته باشد. در سینما متن را فیلمنامه نویس می‌نویسد و به آن فیلمنامه می‌گویند، باید قابلیت اجرا شدن در لوکیشن‌های مختلف (مکان فیلمبرداری) را داشته باشد.

تفاوت بازیگران:

در بازیگری تئاتر بازیگر باید کاملا متن را خوانده و حفظ شده، تا آمادگی اجرا را داشته باشد، چرا؟

چون در تمرینات مهم نیست و اشکالی ندارد که چند بار اشتباه کرده است، زیرا تمرین انجام می‌شود تا بازیگر بتواند آمادگی اجرا را روی صحنه را داشته باشد، اگر بخشی از متن را فراموش کند نمی‌تواند بگوید ببخشید صبر کنید تا بروم  نمایشنامه را نگاه کنم و برگردم، چون اجرای اصلی صحنه به صورت زنده است و زمانی برای جبران اشتباه وجود ندارد.

در بازیگری سینما جلسات تمرینی کم و یا گاهی اوقات اصلا تمرینی وجود ندارد چون فیلم بخش بندی شده است، زمانی که در یک پلان اشتباهی صورت می‌گیرد، می‌توان آن را دوباره تکرار کرد. (پلان یعنی بخش کوچکی از یک فیلم)

اگر بخواهیم ساده تر توضیح بدهیم کارگردان فیلمنامه را به صورت متن به بازیگر می‌دهد که برای ساختش آن را بخش بندی کرده است، به بخش بندی‌های بزرگ (سکانس) و کوچک (پلان) می‌گویند.

تفاوت صحنه، لوکیشن:

در تئاتر، مکانی را که بازیگر روی آن اجرا می‌کند را (سن) می‌گویند، این فضا می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد و بستگی به کوچکی و بزرگی سالن نمایش دارد.

با توجه به اندازه‌ی آن دکوری در سن قرار می‌گیرد که محل نهایی اجرای نقش بازیگران است. به فضای کلی محل اجرا (صحنه) می گویند، در پشت این صحنه، اتاق‌های کوچکی وجود دارد که بازیگران می‌توانند آماده شوند. مثل: گریم، لباس و…

مهم نیست که چه فصلی است. زمستان، تابستان و… تاثیری در اجرا ندارد چون بازیگر در یک مکان ثابت درحال اجرا است. در بازیگری سینما به مکان فرضی و پیشنهادی کارگردان (لوکیشن) گفته می‌شود.

لوکیشن مثل تئاتر ثابت و در یک سالن نیست بلکه می‌تواند هرجایی باشد. مثل: کتابخانه، مدرسه، خیابان، آشپزخانه، حیاط و…

در سینما وقتی بازیگر درمقابل دوربین بازی می‌کند باور پذیریش برای تماشاچیان بیشتر است، چون از قبل لوکیشن و فضایی که باید بازی کند آماده شده است.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پست های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *